Tiia nimetty nuorten maajoukkueeseen

ST1 Nuorten maajoukkue 

Valmentajat:
Juho Halonen
Jussi Piirainen

Tytöt (6)

Böök Josefiina, Karihaaran Visa
Immonen Rebecca, Nastolan Naseva
Korva Anita, Kainuun Hiihtoseura
Lämsä Emmi, Alatornion Pirkat
Olkkonen Tiia, Haapajärven Kiilat
Tivinen Noora, Mikkelin Hiihtäjät

Pojat (6)

Karppanen Miro, Kiteen Urheilijat
Lindholm Remi, IF Minken
Mannila Lauri, Oulun Hiihtoseura
Rantahalvari Leo, One Way Pro Team
Ruuskanen Arsi, Siilinjärven Hiihtoseura
Sundsten Robin, IF Femman

http://www.hiihtoliitto.fi/uutiset/pohjoismaisten-lajien-maajoukkueet-olympiakaudelle-2017-18-nimetty/

Hiihtokauden päätös

Hiihtokauden toiminnallinen päätöstilaisuus pidetään Someron majalla 13.5. klo 14:00 alkaen.

Ulkoiluvarusteet mukaan.

Toimintaa, ruokailua, palkitsemisia sekä tietysti kakkukahvi/ -mehu tarjoilua.

Tilaisuudessa palkitaan SM-, pm- ja Keski-Pohjanmaan cupissa menestyneet sekä Kylä-Cupissa vähintään neljään osakilpailuun osallistuneet hiihtät.

Tervetuloa.

 

Kylä-Cup palkittavat:

Ahola Aapo
Ahola Eetu
Finnilä Siiri
Harmaala iida
Henna Karsikas
Holmström Sanni
Holmström Veikko
Honkala Aatu
Honkala Eetu
Jaakonaho Aatu
Jaakonaho Atso
Jaakonaho Fiia
Jenniina Salmela
Jussi Raappana
Kokkoniemi Ilmari
Kokkoniemi Paavo
Kokkoniemi Pauli
Koskela Venla
Kumpulainen Eevert
Lappalainen Emilia
Laurila Anni
Laurila Arttu
Leipälä Sampo
Leipälä Sanelma
Leipälä Severi
Leskelä Valtteri
Leskelä Veera
Murto Iivari
Murto Neea
Olkkonen Veera
Olkkonen Vilma
Perkkiö Kiia
Salmela Aleksi
Savelainen Iiris
Savelainen Iisa
Skantz Adele
Tiitto Luukas
Tiitto Sandra
Vähätiitto Pirita
Åvist Eero
Åvist Tuomas

 

Piirivalmennukseen haku

PIIRIVALMENNUS – https://www.kephi.com/valmennus/

Haku piirivalmennukseen päättyy su 14.5. mennessä!

– Piirivalmennukseen voivat hakea v.2005 ja sitä aiemmin syntyneet.
– Kausimaksu 70€.
– Ykkösryhmäläisille 100€ leiritukea.
– Ykkösryhmään valitaan enintään 20 hiihtäjää.
– Valintakriteerit ykkösryhmään ovat:
1. Keski-Pohjanmaa cupin 1. sija.
2. Sijoittuminen 15:n parhaan joukkoon KLL:n kisoissa.
3. Sijoittuminen 20:n parhaan joukkoon SM-kisoissa.
Jos nämä kriteerit täyttäviä hakemuksia tulee yli 20, joudutaan joukkoa karsimaan alemmista sijoituksista lähtien.

Lisätiedot ja hakulomake löytyvät osoitteesta: https://www.kephi.com/valmennus/

Kiilat XXV Maaselkäviestin voittoon

Kiilojen 1. joukkue voitti ylivoimaisesti perinteisen Maaselkäviestin. 2. joukkue hiihti hienosti kolmanneksi.

  1. joukkue: Ilmari Kokkoniemi, Veera Leskelä, Valtteri Leskelä, Emilia Lappalainen, Eero Åvist, Jenna-Riikka Laulumaa, Jussi Raappana ja Hanna Alahäivälä.
  2. joukkue: Eetu Ahola, Iiris Savelainen, Eetu Honkala, Vilma Olkkonen, Arttu Alahäivälä, Liisi Aitto-oja, Valtteri Marjoniemi ja Laura Keskitalo

    Kiilojen hiihtäjät Maaselkäpokaalin kanssa.

Reisjärven Pilke sai hienosti mukaan kaksi joukkuetta.

 

Tulokset

Tiialle SM-pronssi

Tiia otti kolmannen SM-mitalin tälle kaudelle. Sprintti kullan ja 10km (V) seuraksi tuli pronssia 5km (P) Nuorten SM-hiihdoissa Ounasvaaralla.

  1. Josefiina Böök, Karhaaran Visa 2. Noora Tivinen, Mikkelin Hiihtäjät 3. Tiia Olkkonen, Haapajärven Kiilat

 

Sarjassa M23 vapaan 30km yhteislähdössä Anssi Koirikivi ja Tero Seppälä olivat mukana mitalitaistoissa loppuun saakka, mutta harmittavasti perässä ”roikkuneet” spintterit veivät mitalit. Anssi 4. ja Tero 5.

Hyvä pojat!

http://www.hiihtoliitto.fi/nuorten-sm-hiihdot/ounasvaara/lahtolistat-ja-tulokset/

Kuonan Kulta/Kello kylä-cup hiihdot tulokset


Kuonan Kulta/Kello kylä-cup hiihdot tulokset ..
P6v

1. Veikko Holmström 1.06

2. Sampo Leipälä 1.17
3. iivari Murto 1.20
3. Luukas Tiitto 1.20


T6v

1. Adele Skantz 1.00
2. Veera Olkkonen 1.07
3. Kiira Perkkiö 1.08
4. Iida harmaala 1.09
5. Venla Koskela 1.15
6. Emma Kukkola 1.51
7. Iida Peltoniemi 2.01
8. Sanelma Leipälä 2.23
9. Isla Savelainen 4.40


P8v

1. Paavo Kokkoniemi 2.31
2. Aatu Honkala 4.19
3. Arttu Laurila 4.56
4. Tuomas Åvist 5.07


T8v

1. Iisa Savelainen 2.11
2. Sandra Tiitto 2.37
3. Siiri Finnilä 2.59
4. Neea Murto 3.16
5. Riina Holmström 4.20


P10v

1. Eetu Ahola 3,27
2. Ilmari Kokkoniemi 3.51
3. Severi Leipälä 4.32


T10v

1.Iiris Savelainen 3.25
2. Vilma Olkkonen 3.45
3. Anni Laurila 5.15
4. Pirita Vähätiitto 7.16


P12v

1. Eetu Honkala 5.25


T12v

1. Emilia Lappalainen 5.47
2. Jonna Peltoniemi 6.52


P14v

1. Eero Åvist 5.25


P16v

1. Jussi Raappana 4.21
2. Hannu Honkala 4.57


T16v

1. Jennina Salmela 4.27
2. Laura Keskitalo 4.30
3. Henna Karsikas 4.59


M

1.Aleksi Salmela 7.49