Kovatasoinen juhlakisa

XX Mika Myllylän kansallisiin saatiin todella kovatasoisia hiihtäjiä.

Mukana on useita SM-mitalisteja ja nuorten maajoukkue-edustusurheilijoita sekä kansallisen kärjen hiihtäjiä.

Mm. Tiia Olkkonen, Anni Alakoski, Anita Korva, Josefina ja Jemina Böök, Juuso Tossavainen, Remi Lindholm, Leo ja Onni Rantahalvari, Tuure Pesola, Lauri Mannila, Elmeri Toivanen, Niko Husu, Matias Lantta, Roope Haapakangas, Anna-Kaisa Saari, Hennariikka Rahkola, Lauri Gummerus, Anssi Koirikivi, Risto Uusivirta,  Jouni Komu, Joni Mäki ja monta muuta.

Tervetuloa seuraamaan ja kannustamaan.

 

Kaupungin mestaruushiihtojen tulokset

Kaupungin mestaruushiihdot / Kylä-Cup Someron Majalla ke 22.2.2017 sää -7°C+ kova tuuli

 

Pojat 6v 300 m

  1. Veikko Holmström 1.36
  2.  Jesse Marjoniemi 1.41
  3.  Luukas Tiitto 1.54
  4.  Artur Koskela 2.02
  5.  Sampo Leipälä 2.16

Tytöt 6v 300 m

  1. Adele Skantz 1.37
  2.  Kiira Perkkiö 1.50
  3.  Iida Harmaala 1.54
  4.  Veera Olkkonen 1.57
  5.  Venla Koskela 2.00
  6.  Fiia Jaakonaho 3.36
  7.  Sanelma Leipälä 3.51

Pojat 8v 800 m

  1. Paavo Kokkoniemi 3.59
  2.  Onni Järvenpää 5.02
  3.  Aatu Honkala 6.08
  4.  Arttu Laurila 7.12
  5.  Aapo Ahola 7.22

Tytöt 8v 800 m

  1. Iisa Savelainen 4.08
  2.  Sanni Holmström 4.42
  3.  Siiri Finnilä 5.39
  4.  Neea Murto 7.09
  5.  Riina Holmström 7.34
  6.  Suvi Heittokangas 8.23

Pojat 10v 1,1 km

  1. Eetu Ahola 5.03
  2. Ilmari Kokkoniemi 5.05
  3. Severi Leipälä 6.57
  4. Aatu Jaakonaho 7.08

Tytöt 10v 1 km

  1. Veera Leskelä 4.37
  2.  Iiris Savelainen 5.03
  3.  Vilma Olkkonen 5.42
  4.  Anni Laurila 6.48
  5.  Pirita Vähätiitto 9.36
  6.  Silja Heittokangas 9.42

Pojat 12v 1,5 km

  1. Valtteri Leskelä 5.13
  2. Eetu Honkala 6.00
  3. Jesse Heittokangas 7.38

Pojat 14v 1,5 km

  1. Eero Åvist 6.46

Pojat 16v 1,5 km

  1. Jussi Raappana 4.29

Tytöt 16v 1,5 km

  1. Laura Keskitalo 4.44
  2. Jennina Salmela 5.43
  3. Henna Karsikas 5.59

Miehet 3 km

  1. Marko Laine 9.18

Kaupungin mestaruushiihdot 22.2.

Ensi viikon Kylä-cup 22.2. on samalla kaupungin mestaruushiihdot Somerossa klo 18:30.
Hiihtotapa on vapaa ja ilmoittautumiset paikan päällä klo 18:00 mennessä.
Sarjat ovat samat kuin Kylä-cupeissa.

Tiia EYOF-kisoissa

(kuva Jussi Simula)

Tiia aloitti EYOF-kisat 13.2. 5 km P hienosti 9. sijalla ja jatkoi seuraavana päivänä, yhtä hienosti, 7,5 km V ollen 10.

16.2. sprintti lähti hienosti käyntiin. Alkuerien nopein ja aika helposti, mutta sitten iski rajut krampit ylävartaloon ja välierähiihto jäi tekemättä. Loppusijoitus kuitenkin 12.

http://eyof2017erzurum.org/

10.2. Hippo-hiihtojen tulokset

Hippo Hiihdot Someron Majalla pe 10.2.2017 sää -7°C 66 hiihtäjää
Pojat 4v 150 m
1. Peter Vähätiitto 2.53 2. Miro Törmälä 3.50
Tytöt 4v 150 m​
1. Helmi Jääskeläinen 1.57 2. Saana Koskela 2.31 3. Sanelma Leipälä 2.55 4. Venla Kokkoniemi 5.21 5. Isla Savelainen 5.44 6. Sofia Hannula 7.01 7. Matilda Tiitto 7.01
Pojat 6v 300 m
1. Artur Koskela 2.25 2. Sampo Leipälä 2.35 2. Iivari Murto 2.35 4. Pauli Kokkoniemi 6.36
Tytöt 6v 300 m
1. Kiira Perkkiö 2.04 2. Veera Olkkonen 2.06 3. Anni Hannula 2.20 4. Iida Harmaala 2.24 5. Venla Koskela 2.25 6. Jenni Heikkilä 3.11 7. Fiia Jaakonaho 3.38 8. Helmiina Olkkonen 3.44 9. Emma Kukkola 4.18
Pojat 8v 800 m
1. Paavo Kokkoniemi 3.40 2. Valtteri Olkkonen 4.09 3. Onni Järvenpää 4.49 4. Aatu Honkala 4.51 5. Atso Jaakonaho 5.31 6. Arttu Laurila 6.16 7. Ville Hannula 6.25 8. Aapo Ahola 6.27 9. Tuomas Åvist 7.54 10. Oskari Jääskeläinen
Tytöt 8v 800 m
1. Iisa Savelainen 3.44 2. Sanni Holmström 4.00 3. Sandra Tiitto 4.06 4. Siiri Finnilä 5.36 5. Emma Törmälä 5.42 6. Riina Holmström 5.58 7. Suvi Heittokangas 6.59 8. Neea Murto 7.07 9. Martta Kalliokoski 9.45
Pojat 10v 1 km
1. Ilmari Kokkoniemi 4.33 2. Jere Törmälä 4.37 3. Eetu Ahola 4.41 4. Viljami Olkkonen 4.50 5. Eevert Kumpulainen 6.21 6. Severi Leipälä 6.48 7. Topias Turpeinen 7.24 8. Vilho Kalliokoski 8.17
Tytöt 10v 1 km
1. Veera Leskelä 4.19 2. Iiris Savelainen 4.41 3. Vilma Olkkonen 4.47 4. Anni Laurila 5.51 5. Juulia Järvenpää 7.18 6. Silja Heittokangas 7.30 7. Pirita Vähätiitto 11.27
Pojat 12v 1,5 km
1. Valtteri Leskelä 4.38 2. Eetu Honkala 5.21 3. Jesse Heittokangas 6.35
Pojat 14v 1,5 km
1. Eero Åvist 6.04
Pojat 16v 1,5 km
1. Jussi Raappana 3.59
Tytöt 16v 1,5 km
1. Jennina Salmela 4.46
Naiset 3 km
1. Mari Seppälä 8.16
Miehet 3 km
1. Matti Keskitalo 7.24 2. Aleksi Salmela 7.43 3. Tero Kokkoniemi 7.49